Beskrivning
Auto-Connect L1RCAY2M1FC är en RCA Y-splitt med koaxial konstruktion. 0.3 meter lång och byggd för att dela upp en analog ljudsignal utan att tumma på kvaliteten. Två RCA-hanar in, en RCA-hona ut. Stabil, flexibel och svårslagen i sin klass.
Längd: 0.3 m
Anslutning: 2x RCA hane till 1x RCA hona
Pläterad koaxial med centralledare och jordad flätad skärm
100% syrefri koppar (OFC)
Dubbel skärmning för EMI och RFI-reduktion
Split-tip för lågt motstånd och säker kontakt
Röd och svart färgkodning
Flexibelt och mjukt PVC-hölje
Rätt val när du inte vet vad du kopplar mot
Koaxialkabeln är ofta det bästa valet i bilinstallationer där det är oklart om utrustningen stödjer differentiell signalöverföring. Den centrala ledaren bär signalen medan skärmen tar hand om störningarna - en klassisk, beprövad lösning som ger dig ren signal och mindre brus, särskilt i system med enklare slutsteg eller fullbridge-modeller utan balanserade RCA-ingångar.
Auto-Connect bygger för helheten
Bakom kabeln står Auto-Connect - ett svenskt varumärke med fullt fokus på att utveckla smarta lösningar för bilens ljudsystem. Sortimentet sträcker sig från modellanpassade plug & play-kablage till kompletta kabelkit och enskilda signalkablar som denna. Allt med samma genomtänkta konstruktion och tekniska kvalitet.
Kabeln finns i två varianter:
Den här modellen bygger på koaxialprincipen och passar de allra flesta system, särskilt när du inte vet exakt hur slutsteget är byggt. För dig som däremot kör med ett slutsteg som har differentiella RCA-ingångar - som modeller från GAS, DLS eller Rockford Fosgate - finns även en variant med STP-konstruktion (Shielded Twisted Pair).